فروشگاه اینترنتی گالری رنگین
  • معرفی جدیدترین پوشش های پنجره ، روشهای صحیح اندازه گیری،نصب،شستشو و سفارش آسان با بهترین کیفیت و صرف کمترین هزینه

روانشناسی رنگ ها

روانشناسی رنگ ها

با توجه به اهمیت رنگ ها در زندگی روزمره لازم است همه ما در انتخاب رنگ لوازم منزل خود خصوصا رنگ اجزای تزئینی مانند پرده دقت و آگاهی لازم را داشته باشیم.

رنگ چیست؟

رنگ نوری است که به سطح اشیا تابیده شده و به چشم ما منعکس میشود. یعنی طول موج های گوناگون باعث میشوند که ما رنگ های مختلفی را ببینیم.

هر رنگ در نتیجه انعکاس محدوده ای از طیف نور سفید به چشم ما بوجود می آید مثلا همه رنگ های طیف نور سفید پس از تابیدن به گل سرخ جذب میشوند بجز رنگ قرمز که به چشم ما منعکس میشود.

از نظر علمی رنگ امواجی از نور است که به کمک حس بینایی تشخیص داده میشود. مثلا یک شیء آبی در زمینه سیاه درخشان در زمینه سفید تیره تر دیده میشود. پس همیشه باید به زمینه رنگی که اشیا را در ان میبینیم توجه داشته باشیم.

نقاشان زندگی را در رنگ ها میبینند و دنیا را با رنگ ها احساس میکنند، در حالی که گروهی از فیلسوفان معتقدند رنگ یک تصویر ذهنی است.

روانشناسان نظریه متفاوتی درباره رنگ ها دارند. آن ها بر این عقیده اند که رنگی که در اطرافمان است در ما هیجانات مختلفی مانند ترس، غم، شادی، امید و… ایجاد میکند.

آن ها بر این باورند که با انتخاب درست رنگ ها میتوان رفتار افراد را تغییر داد. همچنین به کمک انرژی نهفته در رنگ میتوان افراد بی قرار را آرام کرد و به افراد بی انگیزه شور،شوق و انگیزه داد.

اهمیت رنگ در زندگی

آیا تا بحال به دنیای بدون رنگ فکر کرده اید؟ رنگ ها همه جا در اطراف ما هستند و در احساسات, هیجانات, رفتارها و دیدگاه ما نسبت به خودمان و دیگران اثر میگذارند.

ما در دنیایی از رنگ ها زندگی میکنیم. استفاده از رنگ های مختلف میتواند خیره کننده, آرام بخش یا فریبنده باشد. نقاشی در کودکی اولین تلاش انسان برای استفاده از نیروی درمانی رنگ هاست. کودکان ساعت ها در نقاشی غرق میشوند دنیای اطراف را فراموش کرده و از رنگ کردن لذت میبرند.

رنگ در افکار ما تاثیر میگذارد احساسات ما را تغییر میدهد و کمک میکند تا احساس بهتری نسبت به زندگی داشته باشیم. برخی رنگ ها درد را قابل تحمل تر میکنند و در درمان بیماری های جسمی روحی موثرند.

برای استفاده درست از رنگ ها بهتر است متوجه تاثیرات آن ها در زندگی باشیم.

تنها با آشنایی دقیق با ویژگی های رنگ ها میتوانیم از آن ها برای بهبود کیفیت زندگی و تغییر افکار و رفتار خود و دیگران استفاده کنیم.

تاریخچه رنگ

اولین رنگ در جهان آبی آسمانی و آبی دریا و پس از آن رنگ سبز گیاهان بوده است. بعد کره خاکی با رنگ های حیوانات مختلف رنگین شد و پس از آن آدمی پا به کره خاکی گذاشت. بنابراین به جرئت میتوان گفت رنگ ها پیش از آفرینش انسان وجود داشته اند.

انسان با زندگی در طبیعت متوجه شد که رنگ ها در طبیعت مانند رمز هر یک رازی پنهان در دل خود دارند که به کمک آنها میتوان با طبیعت ارتباط برقرار کرد.

انسان نخستین فعالیت خود را با طلوع آفتاب شروع میکرد و برای تامین غذا و نیازهای خود باید روزها به شکار میرفت. بنابراین طلوع آفتاب و شروع روز, سرآغاز فعالیت انسان شد و رنگ زرد طلوع خورشید به خاطر همراهی با شروع فعالیت انسان یادآور فعالیت و جنب و جوش است.

از آنجا که شکار حیوانات با ریختن خون و دیدن رنگ قرمز همراه بود به همین دلیل رنگ قرمز شکار, هیجان و خشونت را به خاطر می آورد.

روانشناسی رنگ سبز

رنگ سبز از رنگ های فرعی است که از ترکیب دو رنگ اصلی آبی و زرد به وجود می آید.

این رنگ آرامش بخش ترین رنگ در بین رنگ هاست و نشانه طبیعت است. هرچه سبز کمرنگ تر باشد آرامش بیشتری به فرد می دهد.

رنگ سبز نیروی شفابخشی بسیار زیادی دارد و به وسیله آن می توان ذهن و روح انسان را آرام کرد. همچنین این رنگ تعادل بین دانش و ایمان را نشان می دهد.

رنگ سبز به ایجاد تعادل کمک می کند به همین دلیل در بین رنگ ها از همه خوشایندتر است.

روانشناسان بر این باورند که رنگ سبز تفکر مثبت ایجاد می کند و ثبات و امنیت را به وجود می آورد.

رنگ سبز احساسات مثبت و منفی را در بر می گیرد و کسانی که تحت تاثیر این رنگ هستند می توانند دو سوی مشکل را ببینند و خیر و شر اخلاقی را به شدت رعایت کنند.

رنگ سبز زمانی بهترین و بیشترین تاثیر را دارد که رنگ نارنجی را در کنار خود داشته باشد. در این صورت رنگی فعال و پرشور و در عین حال لطیف است.

استفاده بیش از حد از رنگ سبز باعث رشد احساسات منفی مانند بهانه جویی، حرص، حسادت و شکاکیت در افراد می شود.

پژوهشگران دریافته اند که رنگ سبز توانایی خواندن را بالا می برد. برخی از دانش آموزان و دانشجویان با قرار دادن یک برگه شفاف سبز رنگ بر روی صفحه کتاب میتوانند مطالب را با سرعت بیشتری بخوانند و درک کنند پس استفاده از این رنگ در پس زمینه کتاب ها مناسب می باشد.

روانشناسی رنگ زرد

رنگ زرد از رنگ های اصلی و جزء رنگ های گرم است. این رنگ به رنگ قرمز نزدیک تر بوده ولی نسبت به آن ملایم تر است و هیجان کمتری ایجاد میکند.

رنگ زرد روشن را رنگ دانشمندان و پژوهشگران می دانند. این رنگ هوش و کنجکاوی را تقویت می کند و باعث افزایش خلاقیت و مثبت اندیشی شده و اشتیاق و علاقه فرد را بیشتر می کند.

رنگ زرد ذهن را فعال می کند و موجب تقویت تفکر در انسان می شود.

دیدن رنگ زرد تاثیر مثبتی بر انسان میگذارد و شخص را به فردی فعال، گرم و پر جنب و جوش تبدیل می کند.

سرو کار داشتن با رنگ زرد به ما کمک میکند تا به شخصیتمان بیشتر توجه کنیم و نقاط ضعف و قوت خود را بشناسیم.

رنگ زرد به وجود آورنده احساس رهایی از مسئولیت ها، مشکلات، آزارها و محدودیت هاست. این رنگ به ذهن آرامش می دهد و احساس نشاط و امیدواری را برای فرد به ارمغان می آورد.

استفاده زیاد از رنگ زرد در محیط باعث می شود احساس بدبینی و وسواس در محیط تقویت شود و در چنین فضایی بیشتر به درستی و صحت سخنان دیگران شک کنند.

اگر احساس تنهایی می کنید یا نمی توانید با دیگران ارتباط خوبی داشته باشید از رنگ زرد روشن استفاده کنید. این رنگ بیان کلمات را آسان نموده و شیوایی کلام شما را تقویت خواهد کرد و به شما کمک می کند تا خوب صحبت کنید.

رنگ زرد به خوبی جلب توجه کرده و دیده می شود به همین جهت رنگ مناسبی برای تاکسی ها است تا در ترافیک به راحتی دیده شوند. همچنین استفاده از این رنگ در کالاهای تجاری باعث فروش بیشتر محصولات می شود.

علامت زرد شبرنگ جاده را از کنار آن جدا می کند و احتمال تصادفات رانندگی را کاهش می دهد.

روانشناسی رنگ آبی

رنگ آبی حس ارتفاعی به اندازه آسمان و عمقی به وسعت دریا را در بیننده به و جود می آورد و یادآور معنویت و احساسات است.

رنگ آبی به رنگ حقیقت مشهور است و نشانه ذهن عالی و هوش سرشار میباشد.

رنگ آبی را میتوان رنگ نظم و ترتیب دانست. این رنگ نشانه حساسیت، ظرافت، عشق به خانواده، وحدت و دلبستگی است.

رنگ آبی آرام بخش است و به فرد کمک میکند بر خودخواهی اش غلبه کرده و شخصیت آرامی داشته باشد.

رنگ آبی رنگ صلح و برتری است و همه ارتباطات افراد با رنگ آبی مثبت است.

برای آشتی دادن استفاده از رنگ آبی بسیار موثر است زیرا آرام، منظم و تسکین دهنده است.

این رنگ انسان را متوجه درون میکند و باعث میشود فرد به خود و احساساتش بیندیشد و تمایل بیشتری به افکار روشن فکرانه داشته باشد.

رنگ آبی باعث میشود فرد به ویژگی های روحی و جسمی خودش توجه کند و به اسرار درونی خود پی ببرد. به همین دلیل استفاده بیش از حد از این رنگ در اطراف گاهی باعث ایجاد افسردگی، ترس و جدا شدن از دنیای واقعی میشود.

اگر برای شروع کاری اعتماد به نفس و شجاعت لازم را ندارید میتوانید با حذف رنگ آبی از محیط بر این ترس خود غلبه کنید. زیرا افراد در محیط های سرشار از رنگ آبی احساس ضعف و ناتوانی بیشتری میکنند و تمایل بیشتری به رفتار محتاطانه نشان می دهند.

معمولا برای دکور دفاتر از رنگ آبی استفاده میشود زیرا تحقیقات نشان داده افراد در اتاق های آبی کارایی بیشتری دارند.

رنگ آبی یکی از رنگ هایی است که باعث کم شدن اشتها میشود به همین دلیل در برخی از برنامه های کاهش وزن توصیه میشود غذای خود را در بشقاب آبی بکشید.

روانشناسی رنگ صورتی

از ترکیب رنگ قرمز و سفید رنگ صورتی بدست می آید.

این رنگ از عشق و احساسات سخن می گوید و به فرد احساس آرامش می دهد.

رنگ صورتی آرام بخش و تسکین دهنده است و احساسات عاشقانه را در فرد به وجود می آورد.

رنگ صورتی رنگی زنانه است که چهره زنان را بانشاط و دلگرم می کند و احساسات لطیف آن ها را تحت تاثیر قرار میدهد.

رنگ صورتی باعث تحریک عواطف و احساسات میشود و فرد را مهربان میکند. شما میتوانید از این رنگ برای بهتر شدن روابط عاطفی و مشکلات ارتباطی خود استفاده کنید.

با دیدن این رنگ غریزه پدری یا مادری فرد تحریک میشود.

رنگ صورتی بردباری و صبوری را به انسان القا میکند و افراد را به مهربانی و محبت تشویق می کند.

وقتی شخصی ناراحت و عصبانی باشد رنگ صورتی به او پیام می دهد که آرام باش تا مسائل مسیر طبیعی خود را طی کند.

البته با وجودی که اثر آرام بخشی رنگ صورتی مشخص شده است ولی پژوهشگران دریافته اند که پس از مدتی اثر آرام بخش اولیه را ندارد. مثلا هنگامی که از این رنگ در زندان ها استفاده شد زندانیان پس از عادت کردن به آن نا آرام تر از قبل شدند.

مردان نیز رنگ صورتی هلویی را به صورت ارغوانی ترجیح می دهند.

روانشناسی رنگ نارنجی

رنگ نارنجی ترکیبی از رنگ قرمز و زرد است و به همین دلیل خصوصیات هر دو رنگ را دارد. این رنگ از یک طرف انرژی و سرزندگی رنگ قرمز و از طرف دیگر شادی و دوستانه بودن رنگ زرد را نشان می دهد.

نارنجی را رنگ مهربانی میدانند که احساسات لطیف و گرم را به وجود می آورد.

رنگ نارنجی احساس هیجان، گرما، و شور و شوق را به وجود می آورد و موجب تقویت چشم می شود.

رنگ نارنجی طبیعی در روز و نور مصنوعی آن در شب رنگی بسیار دوست داشتنی است.

حضور در محیط نارنجی فکر انسان را باز می کند و به او جرات و جسارت می دهد تا تغییرات لازم را بوجود آورد و نتایج کارهای خود را بپذیرد.

این رنگ بخاطر اثر انرژی زا و شادی بخشی که دارد رنگی مناسب برای کودکان نوجوانان و ورزشکاران است.

افراد در محیط هایی با رنگ نارنجی خوش برخورد، لطیف و سخاوتمند به نظر می رسند.

استفاده زیاد از رنگ نارنجی تنبلی و احساس سستی را در فرد تقویت می کند و غرور و بداخلاقی را به ارمغان می آورد.

روانشناسی رنگ قرمز

رنگ قرمز یکی از سه رنگ اصلی است و نشان دهنده عشق، گرما و صمیمیت است.

قرمز اولین رنگ است که شما در تاریکی میبینیدو از فاصله بسیار زیاد به خوبی دیده نمیشود.

این رنگ بیش از رنگ های دیگر حواس را تحریک میکند و بیش از سایر رنگ ها جلب توجه میکند.

رنگ قرمز رنگی گرم است که باعث به وجود آمدن هیجانات قوی در شما میشود و یادآور خطر  آتش است.

قرار گرفتن در میان رنگ قرمز باعث افزایش جریان خون شده و در نتیجه میزان ترشح آدرنالین مغز افزایش می یابد.

برای به جریان انداختن انرژی ذخیره شده بدن و بالا بردن گرمای بدنتان میتوانید از رنگ قرمز استفاده کنید.

قرمز رنگی بسیار انرژی زا و هیجان آور است. زمانی که احساس کمبود انرژی افسردگی یا ضعف جسمی دارید رنگ قرمز را در ذهنتان تصور کرده و یا به رنگ قرمز نگاه کنید. البته قرار گرفتن بیش از حد در محیطی با رنگ قرمز خسته کننده میباشد و باعث تمام شدن انرژی فرد میشود.

رنگ قرمز هیجان سرعت قدرت و لذت ایجاد میکند. هیجاناتی که با دیدن رنگ قرمز به وجود می آیند متفاوتند و می توانند دامنه وسیعی داشته باشند: شور و شوق، عشق و هوس، عصبانیت، خشم و قتل.

برای جلب توجه در تبلغات و نمایش ها از رنگ قرمز استفاده میکنند.

رنگ قرمز رنگ جالبی برای پارچه های طرح دار است و به اتاق حس گرمی و مهمان نوازی میدهد.

طبیعت رنگ قرمز بسیار مثبت است و افکار و احساسات منفی را از بین میبرد.

رنگ قرمز میتواند خشم و دمدمی مزاجی را تحریک کند.

رنگ قرمز برای از بین بردن احساسات منفی مفید است و میتواند به کسانی که خجالتی هستند یا اعتماد به نفس پایینی دارند کمک کند تا با اعتماد به نفس بیشتری رفتار کنند.